Bilgisayar

Windows’un bilgisayar ağlarındaki sorununa basit çözüm

Windows'un bilgisayar ağlarındaki sorununa basit çözüm

Özellikle windows 10’un yaptığı güncellemelerden sonra ağ altında çalışan bilgisayarlar birbirlerini görmemeye başladı. Bu durumun yarattığı en büyük sıkıntı ağda bulunan herhangi bilgisayara ek donanım eklendiğinde diğer bilgisayarların bu donanımdan faydalanamaması ve ağda birbirlerine veri gönderememesi oldu. Windows’un bilgisayar ağlarındaki sorununa basit çözüm adlı yazımda vereceğim bilgilerle bu sorunu basit bir şekilde halledebileceğimize inanıyorum.

Windows sürekli bilgisayarları tarayıp güncelleme yapmaktadır. Windows 10 dan sonra artık bu güncellemeleri engellemek neredeyse imkansız hale geldi.

Windows neden sürekli güncelleme yapıyor diye soruyor olabilirsiniz. Windows güvenlik açıklarını kapatmak için sürekli güncelleme yapıyor. Nedenine gelecek olursak; Yapılan araştırmaya göre güvenlik açığı olan windows işletim sistemine sahip herhangi bir bilgisayar dünyanın öbür ucunda windows işletim sistemine sahip başka bir bilgisayara zarar verebiliyormuş.

Artık bununla yaşamayı kabullenmekten başka çaremiz kalmadığına göre, bu güncellemelerin yarattığı sorunları nasıl düzeltebiliriz. Buna odaklanmamız lazım.

Şimdi Windows’un yarattığı ağ sorununu gidermek için ne yapabiliriz? Buna odaklanalım. Bunun en basit yöntemi güncelleme sırasında büyük ihtimalle devre dışı bırakılmış İşlev Bulma Kaynak Yayımı’nı tekrar devreye almak.

Bunun için yapmamız gereken işlemler sırasıyla şöyle;

Windows'un bilgisayar ağlarındaki sorununa basit çözüm

Bilgisayarımızın Başlangıç kısmına sağ tıklayıp çalıştır komutuna services.msc yazıyoruz.

Windows'un bilgisayar ağlarındaki sorununa basit çözüm

Karşımıza çıkan Hizmetler bölümünden İşlev Bulma Kaynak Yayımı seçeneğini bulup üzerine çift tıklıyoruz.

Windows'un bilgisayar ağlarındaki sorununa basit çözüm

Genel bölümünde Başlangıç türü kısmından Otomatik seçeneğini seçip Uygula diyoruz. Ve artık bilgisayarımız ağda görünür durumda.

Windows’un yarattığı ağ sorununu gidermek için bulduğum bu yöntem umarım işinize yaramıştır. Benim ağımda sorun bundan ibaretti. Başka bir sorun varsa ve çözmekte zorlanıyorsanız. Yorumlar bölümünde yazmanızı rica ederim. En kısa sürede bu sorunu çözebileceğimiz bir yazı paylaşmaktan mutluluk duyarım.

Umarım sorununuz Windows’un bilgisayar ağlarındaki sorununa basit çözüm adlı yazımızda yer alan bilgilerle sona ermiştir.

Yazar Hakkında

Serkan Gürkan

Sensinsen.com kurucu ve yöneticisi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayınız