Sağlık Sağlıklı Beslenme

Tuz Tüketimi

gizem iğde

Yaşam için gerekli olan, en önemli minerallerden biri tuzdur. Tuzun, kan basıncının düzenlenmesinde, vücut sıvı dengesinin ayarlanmasında, kas ve sinir fonksiyonlarında önemli görevleri bulunmaktadır.

Türkiye’de günlük ortalama tuz tüketimi 15 gramdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün “Yetişkin ve Çocuklardı Tuz Alımı”‘na yönelik yayımladığı rapora göre; günlük alınması önerilen tuz miktarı 5 gramın altında olmalıdır.

Tuz içeren besinler;

Sofrada kullandığımız tuz dışında farkında olmadan vücudumuza aldığımız tuz içeren besinler de vardır. Bunlar sırasıyla; Zeytin, peynir, et suyu tableti, konserve sebzeler, donmuş hazır gıdalar, kabartma tozu, hazır çorbalar, turşu, ketçap, hardal, salata sosları, süt tozu, margarin, tereyağı, tuzlu krakerler, bisküviler, cipsler, yufka, maden suyu ve fast food ürünleridir.

Fazla tuz tüketiminin zararları;

Fazla tuz tüketimi hipertansiyona (yüksek tansiyon), böbreklerde kalıcı hasarlara, kalp hastalıklarına, insülin direncine,vücudun su tutmasına (ödem), kemik erimesine ve sindirim hastalıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle özellikle hipertansiyon ve kalp-damar hastalarının günlük tuz tüketimini sınırlandırmaları büyük önem taşımaktadır.

Tuz tüketimini azaltmak için ne yapmalıyız?

Tuz tüketimi
  • Aşırı miktarda tuz kullanan biriyseniz yavaş yavaş azaltmalısınız.
  • Yemeklere tuz kullanmak yerine baharat ve taze otları kullanarak tuz tüketimini azaltabilirsiniz.
  • Hazır ürünlerin etiketlerini okuyup, tuzsuz ya da tuzu azaltılmış besinleri tercih etmelisiniz.
  • Sofrada tuzluk kullanmamakla tuz alımı %15 azaltılabilir. 
  • İşlenmiş gıdalar yerine, daha çok taze gıdalar tüketilmelisiniz.
  • Kavrulmuş kuruyemişlerin tuz içeriği yüksek olmaktadır. Kuruyemiş alırken kavrulmamış ve çiğ olanları tercih etmelisiniz.
  • Fast food (hazır yemek) tüketiminizi sınırlamalısınız. Fast food ürünlerine lezzet artırıcı olarak yüksek miktarda Çin Tuzu diye adlandırılan, Monosodyum Glutamat katılmaktadır.
  • Maden sularının sodyum içeriğini etiketinden kontrol etmelisiniz. 200 mg’ın altında sodyum içermesine özen göstermelisiniz.

Tuz tüketiminize dikkat ederek daha sağlıklı bir yaşam sürdürün. Sağlıklı günler dilerim..

Yazar Hakkında

Gizem İğde

Beslenme ve Diyet Danışmanlığı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayınız