Faydalı Bilgiler

Taşların Gizemli Dünyası

Taşların Gizemli Dünyası

Pırlanta denildiğinde herkesin aklına ilk olarak elmas gelir. Haksız da sayılmazsınız. Zira değerli taşlar arasında belkide en değerlisidir elmas. Elmas kadar olmasa da ona yakın değerde pek çok değerli taş mevcut. Taşların gizemli dünyası adlı serüvenimize çıkmaya ne dersiniz?

Öncelikle pırlantayı değerli yapan nedir? Bunu bilmemiz gerekiyor. Bu çok önemli bir konu ki bunun için Gemoloji adında bir bilim dalının bile var olduğunu belirtmek isterim.

Sırasıyla kıymetli taşların değerini belirleyen faktörlere birlikte göz atalım;

  • Kesim, pırlanta için kalitenin belirlenmesinde en önemli faktördür. Kesim, insan becerisinin bir sonucu olan tek değer faktörüdür. Bir pırlantanın güzelliği yüksek beceri isteyen kesimle sağlanır. İyi kesilmemiş bir taş vermesi gereken ışıltıyı veremez. Pırlantanın büyüklüğü ve şekli ile birlikte, işçiliğin küçük ayrıntıları, pırlantanın genel güzelliğinde ve ışıltısında önemli bir rol oynar. Kesim, pırlantanın değerini etkileyen tüm değişkenlerin en önemlisidir. Hatta karat ağırlığından bile daha önemlidir. Bu nedenle, bir pırlanta alırken kesim kalitesinin iyi bir şekilde bilinmesi önemlidir.
  • Renk, bir pırlanta için çok önemlidir. Kendi asıl rengini tamamen içinde barındıran bir taşı bulmak çok nadirdir. Örneğin elmasların çoğu çeşitli derecelerde sarı veya kahverengidir. Renkteki küçük farklar pırlantanın değerinde önemli bir fark yaratabilir. Artan farklı renkler pırlantanın güzelliğini azaltmaz ancak değerini azaltır. Eğer bir taş iyi kesilmişse, kırılma ve dağılma sıklıkla belirli renklendirme derecelerini gizler. D den Z ye kadar bir renk derecelendirme notu verilir.
  • Berraklık, bir pırlantanın iç ve dış özelliklerinin değerlendirilmesidir. Bir pırlanta üzerindeki lekeler veya içinde kalmış mineraller taşın berraklığını etkiler. Bazen berraklığı insan güzüyle algılamamız imkansızdır. Bunun için taşı 10 kez büyüten dürbün mikroskobu kullanılmaktadır. IF den I ya kadar bir berraklık notu verilir.
  • Pırlanta için dördüncü ve son değer ölçüsü ise karat ağırlığıdır, standart pırlantaları ölçmek için kullanılır. Bir karat bir gramın 1 / 5’ine (veya bir onsun 1/142’sine) eşittir, her bir karat, her bir karatın 1 / 100’ünü temsil eden noktalara bölünür. Belli ki ağırlık değer ölçümünde pek önemli bir noktaya sahip değil. Bir taş ustasının söylediği gibi ” vasıfsız bir sanatçının “kanepe boyutunda” bir resmi Rembrandt’ın bir minyatüründen daha ağır olabilir, ancak bunun daha değerli olmadığını herkes bilir”.

Pırlanta için vazgeçilmez olan bu değerli taşları ne kadar tanıyoruz? Gelin birlikte tek tek inceleyelim;

Elmas(Gücün simgesi);

Elmas

Karbondan oluşmuş bu taş, Mohs Sertliği ölçeğinde 10’a ulaşan en sert değerli taştır. Doğada bulunan diğer tüm taşlardan 58 kat daha serttir. Bir pırlantanın esnekliği ve kesilip cilalandığında vereceği parlaklık arzu edilen nedenlerden biridir. Elmaslar renksiz ışıltıları ve genel saflıklarıyla bilinmesine rağmen, aynı zamanda pembeden siyaha kadar değişen bir dizi canlı renkte olabilmektedir. Renkleri ne kadar doygunsa, değeri de o kadar yüksek olur.

Zümrüt(Yeniden doğuşun simgesi);

Zümrüt

Zümrütler göz kamaştırıcı koyu yeşil renkleriyle anında tanınırlar. Koyu yeşil tonu fazla olan zümrüt daha değerli bir zümrüt anlamına gelir. Zümrütler elmaslardan daha yoğundur, bu nedenle 1 karatlık zümrüt 1 karatlık elmastan daha büyük görünür. Yüksek kaliteli zümrütler doğada çok nadir olduklarından renklerini, netliğini ve dayanıklılıklarını arttırmak için ısı veya suyla işlem görmeleri yaygındır. Zümrüt, Mayıs ayının doğum taşıdır.

Yakut(Tutkunun simgesi);

Pırlanta

Yakut, tutku ve cesaret simgeleyen ateşli kırmızı renkte bir taştır. Yakutlar elmastan sonra en sert ikinci değerli taşlardır. “Değerli taşların mücevheri” olarak bilinir. Çünkü diğer renkli taşlara göre karat değeri en yüksek fiyata sahip pırlantadır. Aynı büyüklükte bir elmastan daha değerli olan taşlar halinde kristalleşebilecek kadar büyüyebilen bazı yakutlar vardır. Yakut, Temmuz ayının doğum taşıdır.

Safir(Sadakatin simgesi);

Pırlanta

Safir, özellikle mavi tonlar olmak üzere siyah, yeşil, pembe, sarı, turuncu, koyu gri ve menekşe renklerine sahiptir. Ancak esas olarak koyu mavi renkle ilişkilendirilirler. Safir birçok ülkede bulunabilir ve nereden geldikleri değerini etkiler. Romantizmi, telif hakkını ve sadakati sembolize eder. Safir, Eylül ayının doğum taşıdır.

İnci(Saflığın simgesi)

Pırlanta

İnci, tüm değerli taşların dışında canlı bir organizma içinde oluşan tek değerli taştır. Herhangi bir istiridye bir inci üretebilir, ancak dünya kuyumculuk endüstrisinde değer verilen krem ​​renkli ve gökkuşağı benzeri incileri sadece 2 tür istiridye üretir. İstiridyeler içlerine düşen kum tanesini koruma içgüdüsüyle sedef mineraliyle kaplarlar. Bu katman kalınlaştıkça zamanla parlak ve sert bir taşa dönüşür. İnci, Haziran ayının doğum taşıdır.

Turkuaz(Sevincin simgesi);

Pırlanta

Turkuaz, diğer adıyla Firuze olarak ta bilinmektedir. Taştaki saydam olmayan mavi ve yeşil renkler, canlı ve enerjik tonlar oluşturmak için bakırla renklendirilmektedir. Antik mısır döneminden bu yana nazara iyi geldiği inanışı hakimdir. Ancak, piyada sentetik kopyası o kadar artmıştır ki bu önemini zamanla kaybetmiştir. Sahte taşlar neredeyse taş ustaları tarafından bile zorlukla anlaşılabilmektedir.

Topaz(Konforun simgesi);

Pırlanta

Topaz, birçok farklı rengi olan değerli taşlardandır. Çoğunlukla turuncu, sarı ve kahverengi gibi sıcak tonları vardır. En nadir Topaz renkleri ise pembemsi kırmızı, mor ve turuncudur. Topaz, en fazla Brezilya’da çıkarılmaktadır. Eski çağlardan beri pek çok hastalığa iyi geldiği inanışı hakimdir. Öyle ki veba hastalığına karşı insanlar tarafından yıllarca taşınmıştır. Elmasla aynı ağırlığa sahip olan topaz taşının şeffaf halini elmastan ayırt etmek oldukça zordur. Sarı Topaz Kasım ayının doğum taşıdır ve Mavi Topaz ise Aralık ayının doğum taşıdır.

Ametist(İstikrarın simgesi);

Pırlanta

Ametist, minerallerin oyuk merkezlerinde birleştiği ve oluştuğu kayalar arasında bulunur. Açık liladan koyu kırmızı menekşe karışımına kadar çeşitli mor tonlarında doğada mevcuttur. Yunan mitolojisinde sarhoş etmeyen taş anlamına gelmektedir. Öyle ki, şarap kadehlerinin sarhoş etmemesi için ametist taşından yapıldığı söylenir. Ametistlerin barışı ve bağlılığı temsil ettiğine inanılır ve sevdiklerine anlamlı bir hediye vermek isteyenler için mükemmel bir taş seçimidir. Ametist, Şubat ayının doğum taşıdır.

Peridot(Refahın simgesi);

Pırlanta

Peridot, çok nadir bulunan bir taştır. Çünkü yalnızca yerin derinliklerinde oluşurlarlar ve daha sonra volkanlar yoluyla yeryüzüne çıkarlar. Peridot renkleri farklı yeşil tonları ve bazen kahverengi olabilir. Mistik gücüne inanılan peridot taşı Firavuna sadakat simgesi olarak sunulurdu. Öyle ki, Firavun’un hazinelerinin büyük bölümü peridot taşından oluşmaktadır. Zeytin Yeşili ve Parlak Kireç Yeşili peridotlar, turunçgil veya toprak tonlarını beğenenler için en çok tercih edilen değerli taşlardır. Peridot, Ağustos ayının doğum taşıdır.

Garnet(İnancın simgesi);

Pırlanta

Garnet diğer adıyla lal taşı, kayalar içinde oluşan nar gibi koyu kırmızı renginden açık yeşile kadar uzanan mineral grubunu ifade eder. Bu renk oluşumlarının en nadir görülenleri mavi, renksiz ve farklı ışıklarda renk değiştirenleridir. Garnet taşının insanlar üzerindeki negatif enerjiyi aldığı ve huzur verdiğine inanılır. Garnet taşı dünyanın pek çok yerinde çıkmaktadır. Garnet, Ocak ayının doğum taşıdır.

Sitrin(Pozitif enerjinin simgesi);

Pırlanta

Sitrin, açık sarıdan kahverengimsi turuncuya kadar değişen renklere bulunmaktadır. Fransızca’da “Citron” kelimesiyle “Citrine” adı “limon” anlamına gelir. Bu taşlardaki demir izleri çeşitli renk tonlarını oluşturur. Sitrin doğada çok nadir bulunur. Doğan çıkarılan sitrin mat renklidir. Bu nedenle genelde ametist ve kuvars taşlarına ısıl işlem uygulanarak sitrin renklerini alması sağlanarak kulanılırlar. Sitrinin ilk olarak Helenistik çağlarda kullanılmaya başlandığı düşünülmektedir. Antik Yunanda zenginliği ve gücü korumak için kullanıldığına inanılmaktadır. İnsan vücudundaki enerjiyi kontrol altında tutmak için kullanılır.

Akuamarin(Huzurun simgesi);

Pırlanta

Akuamarin, okyanusun tüm olası renklerine sahiptir. Bu taşlar en iyi şekilde beyaz tonlu metallerle kullanıldıklarında görünürler. Akuamarin sakin renklerinden dolayı yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Akuamarin çevresine hoşgörü ve merhamet yayar. Eski çağlarda denizcilerin bu amaçlarla üzerlerinde akuamarin taşını bulundurdukları bilinmektedir. Akuamarin, Mart ayının doğum taşıdır.

Onyx(Korumanın simgesi);

Onyx

Onyx, donuk ve saydam olmayan bir görünüme sahip ve beyaz ile koyu siyah arasında herhangi bir renkte olabilir. Bir Onyx taşı genellikle geleneksel bir siyah değerli taş olarak resmedilmiştir. Eski Mısır’da, seramik ve altın yapmak için Oniks taşları kullanılmıştır. Onyx taşının kişiye sakinlik verdiği ve kontrol edilemez arzularını dizginlediği bilinmektedir.

Turmalin(Gökkuşağının simgesi)

Turmalin

Turmalin, mavi, yeşil, turuncu, pembe, mor, kırmızı, sarı, kahverengi, siyah ve renksiz olabilmektedir. Turmalin yaygın olarak kaliteli bir taş olarak bilinmemektedir. Bu nedenle yarı değerli taşlar kategorisinde bulunmaktadır. Eski Mısır inanışına göre gökkuşağından geçerek yeryüzüne indiği için gökkuşağının tüm renklerini almıştır. Turmalin uyum ve dengeyi sembolize eder.Turmalin, Ekim ayının doğum taşıdır.

Yazar Hakkında

Serkan Gürkan

Sensinsen.com kurucu ve yöneticisi.

Tüm Yorumlar

Yorum yazmak için buraya tıklayınız