Sağlık Sağlıklı Beslenme

Metabolizma

gizem iğde

Zaman zaman herkesin başıyla dertte olduğu şey metabolizma … Günlük alınan kalori miktarını kısıtlayıcı ve olması gereken bir diyet uygulaması yapabilirsiniz. Metabolizmayı hızlandıralım başlıklı yazımda sizlere metabolizmamızı yavaşlatan ve hızlandıran faktörlerden bahsedeceğim.

Metabolizma için yavaşlatıcı faktörler;

Metabolizmayı yavaşlatan faktörler arasında, hareketsizlik, az su tüketimi, öğün atlamak, hormonal bozuklular, alkol tüketimi ve düzensiz beslenme gelmektedir.

Metabolizmayı hızlandırıcı faktörler;

Metabolizma

Metabolizmayı hızlandıran faktörler arasında düzenli egzersiz yapmak, düzenli beslenmek, alkol ve dumanlı içecek tüketmemek önemli yer tutmaktadır. Yağ yakımını etkinleştirip metabolizmayı hızlandıracak süper besinleri sizler için aşağıda sıralıyorum.

  1. Yumurta; Protein kaynağı olan yumurta, kas yapımını desteklerken aynı zamanda yağ yakımını da sağlar. Obezite ile savaşır. Amerikan Üniversitesi Dergisi’nde yapılan bir araştırmada, kahvaltıda yumurta tüketen insanların sonraki 24 saat içinde yemeyenlere göre 400 kalori daha az aldığını göstermektedir.
  2. Süt ve Yoğurt; Özellikle bel çevresindeki yağlanma yoğurdun içerisindeki kalsiyumla vücuttaki fazla yağlarla savaşır. Ayrıca süt, yoğurt gibi proteini yüksek, aynı zamanda dengeli karbonhidrat içeren besinler, uzun süre tok kalmanızı sağlar. İçeriğinde bulunan CLA (Conjugated Linoleıc Acid) yağ yakımına yardımcı olmaktadır.
  3. Kırmızı biber; Kırmızı bibere acı özelliğini veren madde ‘’kapsaisin’’ dir. Yapılan araştırmalar kapsaisin tüketiminin obezite görülme oranını azaltabileceğini aynı zamanda yağ depolanmasını da azaltabileceğini göstermiştir. Bu madde aynı zamanda vücudun kan dolaşımını hızlandırarak ısısının artmasına neden oluyor. Vücut ısısı ne kadar artarsa yağ yakımı da o derece hızlanmaktadır.
  4. Kahve; Yapılan son araştırmalarda; günde 1-2 fincan kahve tüketiminin metabolizma hızını %10’a kadar arttırabileceği yönündedir. Yağ asitlerinin oksidasyonuna katkıda bulunarak yağ yakımına yardımcı olur. Kafein yağ yakımını %1-29 arasında artırırken metabolizma hızının da %3-11 artmasını sağlamaktadır.
  5. Yeşil çay; Yeşil çayda bulunan ‘epi-gallo-kateşin-3-gallat’ adı verilen bu madde vücuttaki yağ yakım hızını artırarak obeziteyle savaşmakta rol almaktadır. İçeriğindeki kateşin ve kafein polifenolleri sayesinde vücut ısısını arttırıcı etki gösterip, enerji harcaması sağladığı ve bu sayede yağ yakımını yüksek oranda arttırdığı bildirilmektedir. Bel çevresini ve yağlanmayı da engellemektedir.
  6. Su; Yeterli su tüketilmesi  metabolizmanın hızını artırarak ve iştahınızı azaltarak vücut ağırlığını azaltabilmektedir. Suyun metabolizma hızını %24-30 artırdığı gözlenmektedir. Özellikle sabah kalkınca ve akşam yatmadan önce su içmek tokluk hissi yaratmakta ve kilo verilmesine yardımcı olabilmektedir.

Metabolizmanız hızlansın istiyorsanız yaşam tarzınızı ve beslenmenizi iyi yönde değiştirmeniz gerektiğini unutmayınız.

Yazar Hakkında

Gizem İğde

Beslenme ve Diyet Danışmanlığı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayınız