Sağlık

Kilo vermeyi zorlaştıran hastalıklar

kilo vermeyi zorlaştıran hastalıklar

Kilo vermeyi zorlaştıran hastalıklar konusunu bu hafta sizlerle paylaşmak istedim. Lütfen unutmayın! Bu hastalıklar kilo vermenizi zorlaştırabilir, ancak engelleyemez.

Hipotiroidi;

Tiroid bezinin yavaş çalışması anlamına gelen hipotiroidi, ülkemizde ve tüm dünyada çok yaygın görülen bir hastalıktır. Yetersiz miktarda tiroit hormonu üretilmekte ve metabolizma yavaşlamaktadır. Metabolizmanın yavaşlamasıyla kilo vermekte zorlaşmaktadır.

Hipotiroidi belirtileri;  sürekli uykulu olma, yorgunluk hali, depresif bir ruh hali, üşüme, seste  değişim, iştahsızlık, kabızlık ve menstrual döngü düzensizlikleridir.

Cushing Sendromu;

Böbreküstü bezlerinden (adrenal bez) kortizol hormonunun aşırı salgılanması durumunda Cushing Sendomu ortaya çıkar.Uzun süreli yüksek kortizol seviyesi, abdominal obeziteye neden olmaktadır.

Cushing Sendromu belirtileri; Deride aşırı incelme,derinin kolayca morarabilmesi, kadınlarda aşırı tüylenme, hipertansiyon, hiperglisemi, kemik erimesi ve buna bağlı olarak kemiklerde kolay kırılma, kas güçsüzlüğü, yüzde sivilcelenme ve kızarıklıklar, depresif ruh halidir.

İnsülin Direnci;

İnsülin, metabolizmanın düzenlenmesinde rol alan önemli hormonlardan biridir. Sürekli yüksek olan insülin seviyeleri pankreastan insülinin sürekli salınmasını tetiklemektedir. Böylelikle yüksek insülin ile glukoz düzeylerine neden olmaktadır.Bu durumda kilo kaybını engelleyebilecek iştah artışı ile obezite ve diyabete neden olmaktadır.

İnsülin Direnci belirtileri; Kontrolsüz kilo artışı, kilo vermede zorluk, sık tatlı yeme isteği, sık acıkma, yorgunluk hissi, karaciğerde yağlanma, bel çevresinin giderek genişlemesidir

Polikistik Over Sendromu (PCOS);

PCOS doğurganlık çağındaki kadınlar arasında sık görülen hormonal bir bozukluktur. Boyutları artmış yumurtalıklarda çok sayıda küçük kistlerden oluşmaktadır. İnsülin direnci  ve  yumurtalıklarda üretilen testosteronun artması da kilo artışını etkilemektedir.

Polikistik Over Sendromu (PCOS) belirtileri; Adet döngüsünde düzensizlik, tüylenmede artış, akne ve obezite bu sendromda sıklıkla görülen problemlerdir.

Demir Eksikliği (Kansızlık);

Demir, vücudumuz için temel  bir mineraldir. Demirin vücuttaki en önemli görevi “hemoglobin” yapımıdır. Hemoglobin, kanımızdaki alyuvarlarda bulunur ve tüm dokuların yaşaması için gerekli olan oksijeni taşıma işlemini gerçekleştirmektedir. Eğer vücudumuzda yeteri kadar demir yok ise hemoglobin o kadar az oksijen taşımakta, metabolizma daha yavaş çalışmaktadır ve kilo vermekte zorluklar olabilmektedir.

Demir Eksikliği (Kansızlık) belirtileri; Güçsüzlük, yüzde ve deride solgunluk, çabuk yorulma, hızlı kalp atışları, baş dönmesi, asabiyet, iştahın azalmasıdır.

D Vitamini Eksikliği;

Özellikle kadınlarda sıklıkla yaşanan D vitamini eksikliği kilo vermeyi etkileyen unsurların başında gelmektedir. D vitamini eksikliği olan kişilerde kaslar daha çabuk yorulmakta ve o kasların metobolizmaları bozulmaktadır. Bu durum da enerji tüketim dengelerini olumsuz etkileyerek, yağlanmayı kolaylaştırmaktadır.

D Vitamini Eksikliği belirtileri; Kemik erimesi, kemik yapısında bozukluk, kas güçsüzlüğü ve çocuklarda ise raşitizm(kemik hastalığı)dir.

Kilo vermeyi zorlaştıran hastalıklar en kolay kan tetkikleriyle yapılmaktadır. Kan tetkiklerini  6 ayda 1 düzenli şekilde yapmalıyız. Hastalık var ise bir diyetisyen kontrolü ile kilo verimi sağlanmaktadır.

Sağlıklı günler dilerim..

Yazar Hakkında

Gizem İğde

Beslenme ve Diyet Danışmanlığı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayınız