Faydalı Bitkiler Sağlık

Keçiboynuzu

keçiboynuzu

Keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.) , baklagiller familyasından olup Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü hemen her yerde kendiliğinden yetişmekte olan, boyu 10 metreye kadar ulaşabilen ve kışın yapraklarını döken ağaç formunda bitkidir. Maki bitki örtüsünün en yoğun bulunan bitkilerindendir.

Halk arasında harnup olarak ta bilinen keçiboynuzu dünya tarihinin en eski bitkilerindendir. Baklagiller familyasından olmasının sebebi meyvesinin baklayı andırıyor olmasıdır. Keçiboynuzu bitkisel tedavi amaçlı kullanılan en eski bitkilerdendir.

Keçiboynuzunun genel özellikleri;

Keçiboynuzu meyvesinin besin değeri çok yüksektir. İçeriğinde yüksek miktarda potasyum, kalsiyum, sodyum, selenyum, fosfor, magnezyum bulunmaktadır. Bunun yanında fenolik madde, diyet lifi ve protein içeriği bakımından da çok zengindir. Ayrıca içerindeki şeker miktarı bakımından (yaklaşık %55) çok zengin bir enerji kaynağıdır.

Diyet lifi ve biyoaktif bir bileşen olan D-pinitol bu meyveden üretilmektedir (Bu madde gıda takviyesi ve ilaç yapımında kullanılmaktadır). Bu bakımdan katma değeri yüksek bir meyvedir. Bunun yanında keçiboynuzu meyvesinden pestil, şurup, pekmez ve un da üretilmektedir.

Değeri sürekli artan bitkinin ıslahı yapılmış olup, tarım ürünleri arasındaki yerini almıştır.

Keçiboynuzu meyvesinin faydaları;

faydalı besinler
 • İçeriğinde yüksek oranda ihtiva ettiği liflerden dolayı diyet meyveleri arasında önemli bir yere sahiptir. Obezite üzerinde önleyici ve iyileştirici etkileri vardır.
 • Kardiyovasküler ve Gastrointestinal hastalıklar üzerine olumlu etkilerinin olduğu saptanmıştır.
 • Diyabet ve birçok çeşitli hastalığa karşı etkinliği ispatlanmış D-pinitol maddesinin doğal kaynağıdır. D-pinitol vücutta insülin gibi davranarak kandaki şekeri dengelemektedir.
 • Vücuttaki kolesterol seviyesini düşürmektedir.
 • Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. İnme üzerine olumlu etkileri vardır.
 • Karaciğer ve böbrekler üzerinde koruyucu etkileri vardır. Karaciğerde yağ oluşumunu engellediği tespit edilmiştir.
 • Özellikle çocuklarda bakteri ve virüs kaynaklı ishallerde iyileşmeyi hızlandırmaktadır.
 • Kemik erimesi ve kansızlık üzerine etkilidir.
 • Düzenli kullanımda kanserli hücrelerin oluşumunu engellediği bildirilmiştir.
 • Balgam söktürücü ve öksürüğü giderici özellikleri vardır.
 • Antioksidanlar bakımından yüksek değere sahip olduğu için vücuttaki zararlı maddelerin atılmasında çok etkilidir.

Son olarak;

Keçi boynuzu hala araştırılmakta olan ve her araştırmadan sonra yeni bir faydası keşfedilen mucize bir bitkidir.

Akdeniz tarafında yaşayanlara tavsiyem, yaz mevsiminde piknik alanlarında rahatlıkla ulaşabileceğiniz keçiboynuzu ağaçlarından bu eşsiz meyvenin tadına bakın. Özellikle kahve ve kakao sevenlerin dadına bayılacaklarına eminim. Çekirdeklerine dikkat ediniz. Zira anormal derecede sert çekirdekleri rahatlıkla dişlerinizi kırabilir. Ayrıca ilaçlanmadığı için kurtlu olabilir. Kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Özellikle kan şekeri düşük olan kişilerin doktoruna danışarak tüketmelerini tavsiye ederim. Bunun yanında aşırı tüketildiğinde, baş dönmesi, alerjik semptomlar ve ishal yapabilir. Unutmayalım ki böylesine güçlü içeriğe sahip bitkilerin doktor kontrolünde tüketilmesi çok önemlidir.

Sizleri tıbbi ve aromatik bitkiler uzmanı Yağız Yıldırım’ın videosuyla baş başa bırakıyorum. İlaçsız şifalar dilerim.

Yazar Hakkında

Serkan Gürkan

Sensinsen.com kurucu ve yöneticisi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayınız