Seyahat

Gilindire(Aynalı Göl) Mağarası

Gilindire

Gilindire diğer adıyla Aynalı Göl Mağarası, belkide gördüğümüz ve göreceğimiz en mükemmel mağara olacak. Ben “Dünyanın 8. Harikası” diye yazılmış iddialı yol tabelasının yetersiz kaldığını düşünüyorum. Sizlere her yönüyle hayran kaldığım buzul çağında oluşmaya başlamış Gilindire Aynalı Göl Mağarası’ndan biraz bahsetmek istiyorum.

Gilindire (Aynalı Göl) Mağarası Nerede?

Gilindire (Aynalı Göl) Mağarası Mersin’in Aydıncık ilçesinin yaklaşık 7,5 Km. güneydoğusunda Sancak Burnu ile Kurtini Deresi arasında bulunmaktadır. Denizin neredeyse içinde sayılabilecek kadar yakınında bir yer. Mağaranın bulunduğu yer Akdeniz foklarının da yaşam alanı. Belki şansınız varsa Akdeniz foku görme ihtimaliniz var diyebilirim.

Gilindire (Aynalı Göl) Mağarası’nı Tanıyalım

Bu eşsiz mağara milyonlarca yıldır var olmasına rağmen bir uçurum kenarında olmasından ötürü bilinmiyordu. Taki 1999 yılında tesadüfen bir çoban tarafından keşfedilene kadar. İlk keşfedildiğinde mağaraya sadece denizden girmek mümkünmüş. Şu anda mağaraya karadan da ziyaretçilerin girebilmesi için demirden bir merdiven yapılmış. Bu merdiven en aşağıda gölün bulunduğu galeriye kadar uzanıyor.

Gilindire Mağarası’nın uzunluğu yaklaşık 555 mt. ve derinliği 46 mt. Tanıtım panosunu okurken çok sıkılırım diye düşünmüştüm. Zira zamanın nasıl geçtiğini anlamadım diye bilirim. Bizim mağara içindeki serüvenimiz yaklaşık bir saat sürmüştü. Kesinlikle pes etmeyin ve en sonuna kadar mutlaka gidin.

Mağaraya girdikten sonra sıcaklık çok düşüyor ancak nem o kadar yoğun ki o soğukta üzerinizden şarıl şarıl ter akıyor. Mağaradaki nem eşsiz güzelliğin oluşmasına sebep olmuş. Her yanımızda sanki bir heykeltıraş tarafından şekil verilmiş kayalar, üstümüze düşecekmiş gibi duran sarkıtlar mevcut. Her yanımız sarkıt, dikit, sütun, perde damlataşları, akma taşlar ve mağara iğnesi ile dolu. Bu kadar fazlasını bir arada daha önce hiç görmemiştim. Mağaraya hafif ışıklandırma yapılmış. Bu ışıklandırmayla taşlar güzelliklerinin yanında parlaklıklarıyla gözlerimizi kamaştırıyor.

Etrafı hayranlıkla izleyerek mağaranın en aşağısına kadar iniyoruz. Karşımıza eşsiz güzellikte bir göl çıkıyor. Göl o kadar temiz, o kadar berrak ki gölün içine kadar uzanmış kayaların gölün içindeki kısmı dahi net görülebiliyor. Gölün derinliği tam 47 metre. Tavandan gölün üstüne damlayan su damlacıklarının yarattığı küçük hareketler dışında gölde en ufak bir kıpırdama yok. Böylesine durgun bir gölün nasıl tertemiz kaldığını hala anlamış değilim. Söylenenlere göre eskiden korsanlar ihtiyaçları olan içme suyunu karaya çıkmadan buradan karşılarmış.

Son Olarak;

Mağaradan çıktıktan sonra, mağaranın yanı başında kurulmuş küçük kafeteryada eşsiz deniz manzarası eşliğinde sıkma, börek ve ayranlarımızı içerek Gilindire (Aynalı Göl) Mağarası gezimizi tamamlıyoruz.

Yolunuz Mersin’in bu küçük ilçesi Aydıncık’a düşerse veya bir program yapmak istiyorsanız mutlaka programınıza Gilindire Mağarasını ekleyin ve bu güzelliğe siz de gözlerinizle tanık olun.

Yazar Hakkında

Serkan Gürkan

Sensinsen.com kurucu ve yöneticisi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayınız