Seyahat

Döver’de serpme kahvaltı keyfi

Döver'de serpme kahvaltı keyfi

Bir Pazar sabahı yine çocukların yatak odasına yaptığı baskınla uyanıyorum. Yine “Baba bugün çalışıyor musun? Çalışmıyorsan bizi bugün nereye götüreceksin?” diye sözler kulaklarımda çınlamaya başlıyor. Hayır bugün evdeyiz demek gibi bir şansım yok zaten. Öyle bir kelime anında, beklemede duran göz yaşlarının şelale gibi akmaya başlayacağını görüyorum çünkü. Hazır sabah saatleri, aklıma Döver’de serpme kahvaltı keyfi yapmak geliyor.

Her Cumartesi gecesi hayalini kurduğum Pazar uykusunu yine başka bir Pazar’a ertelemenin hüznüyle uyanıyorum. Hadi bugün sizi kahvaltıya götüreyim diyerek yenilgiyi kabul etmiş oluyorum.

Yolumuz Döver’e…

Küçük bir hazırlığın ardından yola revan oluyoruz. Herkesin deniz istikametine gidiyor olmasından dolayı bizim yönümüzde yollar sakin. Hatay’ın Defne ilçesinde bulunan önceden köy şimdi mahalle statüsü kazanmış Döver’e yol alıyoruz. Pek çok kişinin bildiği Harbiye Şelaleri’nin üstünde bir yerleşim yeri. Manzarasıyla kaynak sularıyla harika bir yer(şu dar yolları olmasa).

Her zamanki gibi son durağımız müdavimi olduğum mekan oluyor. Reklam olmasın diye ismini yazamıyorum ancak Döver’de serpme kahvaltı keyfi deyince ilk aklıma orası geliyor. Merak edenler bana ulaşabilir. Zira hepsinin kendine has farklı artıları var. Kimisi manzarasıyla, kimisi yemek kalitesi ve hijyeniyle, kimisi de fiyat ve müşteri kalitesiyle kendini öne çıkarıyor. Ben yemek kalitesi ve hijyene önem verdiğim için manzara fakiri ancak defne ağaçlarının etrafından akan buz gibi suları altında karnımızı doyurabileceğimiz mekanı tercih ediyorum. Bu arada düzgün otoparkı olan tek mekan. Ama şunu belirtmeliyim özellikle Pazar sabahları tüm serpme kahvaltı mekanlarında iğne atsanız yere düşmez diyebilirim.

Her zamanki gibi yine on numara serpme köy kahvaltısı emrimize amade. Çömlekte kızarmış peynirinden balına, tuzlu yoğurt ve çökeleğinden böreklerine kadar çeşit çeşit lezzetler masamızda bizleri bekliyor.

Huzur…

Tabiatla iç içe kahvaltı yapmak insana gerçekten çok iyi geliyor. Sabah kendinizi daha zinde hissediyorsunuz. Dört duvar arasında aceleyle yaptığınız kahvaltının aksine kendinizi daha özgür hissettiğiniz için daha sakin ve daha fazla yemek yiyebiliyorsunuz. Diyet yapanlara ters bir durum tabi ancak arada insanın vücudunu sevindirmesi lazım bence.

Çocuklar için de daha iyi oluyor. Etrafta koşturup parkta oynayarak hem enerjilerini atıyorlar hem de çok daha fazla yemek yiyorlar. Benim için çocukların kendilerini iyi ve mutlu hissetmelerinden daha önemli bir şey yok.

Son olarak, Hatay’a yolunuz düşerse mutlaka Döver’de harika manzarası, etrafınızdan akan buz gibi suları ve defne ağaçlarının serinliğinin eşliğinde serpme kahvaltı keyfi yapmadan dönmeyin derim.

Yazar Hakkında

Serkan Gürkan

Sensinsen.com kurucu ve yöneticisi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayınız