Faydalı Bilgiler

Doğru elektrik süpürgesi seçimi

elektrik süpürgesi

Elektrik süpürgesinin motor gücü arttıkça daha mı iyi temizliyor? Ucuz elektrik süpürgeleri gerçekten ucuz mu? Elektrik süpürgesinde performans ve kullanım rahatlığı gibi faktörler nelerdir? Doğru elektrik süpürgesi seçimi nasıl olmalı? Bunları tek tek inceleyip sizlerle paylaşmak istedim.

Elektrik süpürgesi günlük yaşantımızda en fazla kullandığımız küçük ev aletleri arasındadır. Günde ortalama 45 dakika kullanılmaktadır. Günlük yaşantımızda bu kadar önemli yere sahip bu aleti satın alırken pek çoğumuz en ucuzu olsun, işimi görsün mantığıyla hareket etmektedir. Peki en ucuzunu aldığımızda doğru mu yapmış oluyoruz? Bence hayır!

Ben de bundan 8 yıl önce en ucuzunu bulup almıştım. Hem de motoru 2000 watt olanını. Gürültüsüyle, torbasıyla, arızasıyla, elektrik faturasıyla pahalıya aldığımı geçte olsa fark ettim. Yüksek gücüne rağmen doğru dürüst temizlemiyor, üstüne pisliğini de dışarı atıyordu.

Bir yıl geçmeden süpürgenin motoru yandı ve motor süpürgenin kendisinden daha pahalıydı. Süpürgeyi tamirciye hediye edip eve döndüm. Paraya kıyıp iyi bir süpürge almaya karar vermiştim artık. Bir elektrik süpürgesi 100 lira iken bir başkası 2.000 lira ise kesinlikle bir kalite farkı olmalıydı.

Elektrik süpürgesi seçiminde dikkat edilecek hususlar;

  • Bir süpürgenin motor gücüne değil çekim gücüne bakmalı. Ucuz süpürgelerin motor gücü yüksekken, pahalı süpürgelerin çekim gücü yüksektir. Çünkü vakum kısmını iyi yapamadıkları için hava kaçağını yüksek motor kullanarak örtemeye çalışırlar. Düşük motor gücüne karşılık yüksek çekim gücüne sahip olunca, hem kullanım süresi azalıyor hem de elektrik sarfiyatı düşmüş oluyor. Sessizliğini de unutmayalım tabi.
  • Torbasız süpürgeler temizlik ve hijyen bakımından torbalılara göre daha iyidir. Torba temizlemesi zahmetli olduğu gibi torba dolduğunda tozunu etrafa bırakmaya başlıyor.
  • Sulu süpürgelerin motorlarının yanma riski vardır. Su haznesini iyi ve sürekli yıkamazsanız etrafa çok kötü koku yayabilir.
  • Anti alerjen ve tozu havadan ayırıp içinde hapsedebilecek süpürgeler tercih edilmelidir. Ayrıca kirin toz bulutu oluşmadan çöpe atılabilmesi önemli ki, Philips Marathon bunu çok iyi yapmış.
  • Sert olsun yumuşak olsun, her alanda performansından bir şey kaybetmeyen elektrik süpürgesi seçilmelidir.
  • Sağlam ve kaliteli parçalara sahip elektrik süpürgeleri tercih edilmelidir. Zira süpürgenin tamir ve parça masrafı pahalıya gelebilir.
  • Hortum ve başlıklarının esnek ve hafif olması tercih edilmelidir. Çoğu kişi süpürürken sırtının ağrıdığından şikayet eder. Bunun sebebi ağır süpürge sapı ve başlıklardır.

Son olarak fiyat konusunda aşırıya kaçmamak önemlidir. En iyisi de olsa her ürünün bir yaşam süresi vardır. O süre zarfında kendini ödeyemiyorsa paranıza kıymayın derim. Ben Philips’in Marathon Ultimate Torbasız modelini almıştım. Taksitlerini düşen elektrik faturası farkıyla ödemiştim.

Umarım faydalı olmuştur.

Yazar Hakkında

Serkan Gürkan

Sensinsen.com kurucu ve yöneticisi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayınız