Faydalı Bilgiler

Beslenme Çantası

gizem iğde

Çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminin en hızlı olduğu okul döneminde, en az ders notları kadar doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasına da önem verilmelidir. Beslenme alışkanlıkları büyüme ve gelişmede çok etkilidir. Çocukların büyüme eğrisinin takibi aksatılmamalıdır. Bu bakımdan çocuklar için doğru beslenme çantası hazırlamak çok önemlidir.

Yeterli ve iyi beslenemeyen çocukların okulda başarı düzeyi, iyi beslenen çocuklara göre daha düşüktür. Kahvaltı yapmadan okula giden çocuklarda dikkat eksikliği ve öğrenme yeteneklerinin daha düşük olduğu bilinmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenilmesine dikkat edilmezse çocuklar hastalıklara karşı dirençsiz olmaktadır.

Beslenme çantası hazırlarken önemli noktalar;

Beslenme Çantası
  • Beslenme çantası her gün yıkanmalı ve temizlenmelidir.
  • Beslenme çantasına, mutlaka her gün beslenme örtüsü, temiz mendil, taze su koyulmalıdır.
  • Sulukların, cam şişelerin temizliği her gün yapılmalıdır. Tek kullanımlık olan plastik şişeler tekrar kullanılmak amacı ile doldurularak çocuğun içmesi için kesinlikle verilmemelidir.
  • Beslenme çantasına konulan sebze ve meyveler çantaya eklenmeden önce iyice yıkanmalıdır.
  • Okula gönderilecek ambalajlı besin ve içeceklerin ise; son kullanma tarihine, etiket içeriğine, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın onayı olup olmadığına bakılmalıdır.
  • Poğaçalar, kekler, börekler vb. hamur işleri küçük porsiyonlarda hazırlanarak beslenme çantasına konmalıdır.
  • Beslenme çantasına koyulacak besinler yağda kızartılmamalı, sağlıklı pişirme yöntemleri kullanılmalıdır.Ana öğün için bozulacak, kokacak yemeklerden kaçınılmalıdır.
  • Abur cubur, bisküvi, çikolata, meyve suyu yerine taze veya kuru meyve, fındık, ceviz, badem, ayran, süt, taze sıkılmış meyve suyu gibi hem vitamin hem de mineral içeren sağlıklı, besleyici besinler tercih edilmelidir.
  • Sandviç hazırlarken içerisine sosis, salam gibi katkı maddesi içeren şarküteri ürünleri tercih edilmemelidir.

Beslenme çantası menülerini planlarken aynı besinleri sık sık ve üst üste kullanmayınız. Farklı besinlerin kullanımı ile; çocuğunuzun beslenme çantası içeriğinden sıkılmasını önlemiş ve aynı zamanda beslenmesinde çeşitlilik sağlanmasına katkıda bulunmuş olursunuz. Fazla porsiyon koymaktan kaçının. Fazla miktarlardaki yiyecekleri tüketen çocuklarda obezite oluşma riski artmaktadır.

Örnek beslenme çantası menüsü;

Sebzeli veya peynirli poğaca + 1 kutu ayran

Küçük tost + salatalık, domates + ½ bardak taze sıkılmış meyve suyu

Ev yapımı kurabiye veya kek + 1 kutu süt + 2 tam ceviz

Yazar Hakkında

Gizem İğde

Beslenme ve Diyet Danışmanlığı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için buraya tıklayınız